چگونه در محل کار نه بگوییم(6)

«سلام. تماس گرفته ام تا اطلاعات راهنمای فارغ التحصیلی دانشگاهتان را به روزرسانی کنم و یک کپی از آن را به شما ارائه می دهیم».

به گزارش مجله زنان، اینجا چه اتفاقی افتاده است: به محض اینکه مطمئن شوید کار این شخص قانونی است( با پرسیدن اینکه هر آنچه را که در لیست شما است بخواند)، کار فروش شروع می شود. میخواهید با همکلاسی هایتان در تماس باشید، این راهنما وسیله خوبی برای دستیابی به این منظور است اما هنوز مطمئن نیستید که این پیشنهاد را قبول کنید. قیمت آن ناچیز است. پس چرا میخواهد چنین کاری برایتان انجام دهد؟

پاسخ: «نه، متشکرم احتیاجی به آن ندارم».

هشدار: سؤالات زیادی از او بپرسید. چه کسی آن را چاپ می کند؟ مالیات پذیر است؟ بسیاری از این شرکت ها از اطلاعات دانشگاهها به نفع خود استفاده می کنند.

«همه سیستم مسیریاب را سفارش داده اند. نمی توانی بدون آن یک ماشین جدید بخری. اگر آن را داشته باشی بسیار راحت خواهی بود. دیگر مسیرها را گم نمیکنی».

اینجا چه اتفاقی افتاده است: شما تا به حال چند تا از آنها را سفارش دادهاید اما فروشنده باز هم شما را تشویق به خریدن می کند، هیچ لزومی ندارد تا دوباره سفارش چیزی را که دارید بدهید.

پاسخ: «نه، متشکرم. هر چیزی را که لازم داشته ام قبلاً خریده ام».

هشدار: با جمله «همه آن را سفارش داده اند» اغوا نشوید.

آرایشگرتان با تأکید میگوید: «امروز میخواهم رنگ موهایت را روشن کنم».

اینجا چه اتفاقی افتاده است: علاوه براینکه باید پول زیادی به او بپردازید، شاید آرایشگرتان در آن روز بیکار است و میخواهد روزش را به این شکل پر کند. یا شاید، فقط شاید، او واقعاً فکر می کند با این رنگ موزیباتر به نظر می رسید. او برای اینکه شما را قانع کند میگوید: «ما قبلاً با هم در مورد این رنگ مو صحبت کرده بودیم. بیا انجامش دهیم».

پاسخ: «نه، امروز نه».

هشدار: حتی اگر یک تغییر کلی در آن لحظه فکر خوبی باشد، باز هم صبر کنید و با چند نفر مشورت کنید. با این روش می توانید مطمئن شوید که آیا واقعاً میخواهید چنین تغییراتی را در خود بپذیرید یا همچنان دوست دارید ظاهرتان را تغییر ندهید.

«کی میخواهی برای ثبت نام ده جلسه آموزشی ثبت نام کنی»؟

اینجا چه اتفاقی افتاده است: شما تازه دو جلسه آموزشی رایگان را تمام کردهاید برای عضو شدن در باشگاه باید ثبت نام کنید. قیمت آن ۲۵۰ دلار است و احساس می کنید که حتماً باید آن را به مربی پرداخت کنید زیرا او در این دو جلسه باجدیت با شما کار کرده است. اگر ثبت نام نکنید، نگرانید که باشگاه پولی به مربی اتان ندهد.

پاسخ: «فعلاً نه. اول باید ببینم چه روزهایی میتوانم به آنجا بیایم».

هشدار: جلسات رایگانی که تشکیل می شود فقط به خاطر جذب کردن شما برای ثبت نام است. تا زمانی که واقعاً نخواهید یک مربی داشته باشید و به باشگاه بروید هیچ قراردادی را امضاء نکنید (واقعاً نیازی به ده جلسه ندارید و توانایی پرداختش را هم ندارید). مربی توسط باشگاه استخدام شده است و حتی بابت زمانی که با شما گذرانده است هم حقوق می گیرد.

«در این منطقه، اینجا بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات است».

اینجا چه اتفاقی افتاده است: آژانس مسافرتی یک برنامه سفر بسیار هیجان انگیز و فوق العاده را ترتیب داده است اما شما و آژانس نقطه نظرات متفاوتی دارید. قیمت این سفر خیلی بیشتر از آن چیزی است که در نظر داشتید و یا حتی تصورش را می کردید. بسیاری از شما با اینکه دوست دارید چنین سفر لوکسی در بهترین نقطه یک جزیره را تجربه کنید اما توانایی مالی اتان اجازه نمی دهند که تا این حد افراط و زیادهروی نمایید.

پاسخ: «نه، این خیلی گران است».

هشدار: چرا به این مسأله که ممکن است آژانس در مورد شما چه فکری کند اهمیت می دهید. برایشان توضیح دهید که چرا نمیتوانید به این سفر بروید. آژانس دیگری را برای تعطیلات انتخاب و یا خودتان از اینترنت برای خود جا رزرو کنید.

چگونه در محل کار نه بگوییم(6)

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,,