چگونه موهای خود را آبکشی کنید؟

چگونه موهای خود را آبکشی کنید؟

آب کشیدن موها : شستشوی سر، اگر با آبکشی صحیح و دقیق همراه نباشد تقریباً با نشستن موها تفاوت چندانی نخواهد داشت. روشن است، که بعد از هر بار شستشوی پایانی (در هر جلسه استحمام)، آبکشی دقیق و کافی موها، بسیار ضروریست، تا بدینوسیله علاوه برخارج شدن باقیمانده فضولات، تمامی ذرات ماده شوینده نیز از پوست سر زدوده شده، از لابلای موها خارج گردند.

ناقص و ناتمام انجام گرفتن آبکشی موها، باعث می شود، که ذرات یاد شده، در لابلای موها و بر سطح پوست سر باقیمانده، بدشکلی و چسبندگی منظره ناخوشایند موها و جذب سریع ذرات کثیف و آلوده دیگر را دامن بزنند.

می توان، آخرین مرحله آب کشیدن موها را با آب خنک انجام داد، تا بدینوسیله در پوست سر، منافذ و مجاری غدد چربی، منقبض و بهم فشرده گردیده، موقتاً بسته شوند. این اقدام و واکنش پوست سر در برابر آن، برای افرادیکه دارای پوست و موی چرب هستند می تواند، بسیار مفید بوده و مطلوب واقع شود. البته در صورت انجام عمل شستشوی سر در زیر دوش با خنک کردن تدریجی آب دوش، میتوان این عمل را صورت داد. از سوی دیگر، چنانچه افراد دارای پوست و موی خشک، در وهله آخر آبکشی از آب گرم بهره گیرند، موجبات تحریک غدد چربی پوست سر و نتیجتاً نرمی پوست سر را پدید می آورند.

نکته قابل توجهی که، تذکر آن ضروری است، اینکه، از آنجایی که امروزه در همه حمام ها، دوش، رایج ترین وسیله شستشو می باشد و عامه مردم نیز، بیشتر از دوش استفاده می کنند. بنابراین لازمست، در این رابطه، به موارد ذیل توجه کافی مبذول گردد:

  1. هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن بهتر است، که دم پایی به پا نباشد، و پاها در حالت برهنه بر روی زمین قرار گیرند.
  2. در موقع شستشوی موهای سر در زیر دوش، در مورد خانمها بهتر است، حالت سر طوری باشد که با راستای بدن (قائم بر کف حمام است)، زاویه 45 درجه بسازد. به منظور ایجاد چنین وضعیتی لازمست، جانه را کاملاً پایین آورده، به گودی قسمت بالای وسط قفسه سینه (ابتدای گردن) نزدیک کرد، تا راستای سر و گردن با امتداد بدن زاویه 45 درجه داشته باشد. مزیت قرار گرفتن در اینحالت، آنست که آب دوش مستقیماً به بالای سر نمی ریزد، بلکه شدت جریان آن، به قسمت وسط سر وارد می آید و در مورد آقایان لازم است، ضمن رعایت حالت مزبور، سر به همراه بالا تنه مقداری دیگر نیز خم شود، بطوریکه زاویه امتداد سر و گردن در راستای قائم بدن زاویه ای مابین 45 درجه تا 90 درجه تشکیل دهند، و آب دوش به پس سر بریزد. نتیجه این عمل در آقایان آن است، که چون در این حالت آب به پس سر می ریزد، در نتیجه ریشه موهای وسط و بالای سر از ضربات شدید قطره های آب مصونیت می یابد. و نتیجتاً موهای این دو بخش از پوست سرکه بیشتر مورد تهدید ریزش مو می باشند، از این آسیب مهم و موثر در ریزش مو، در امان می مانند.

اینچنین حالتی، بهترین روش زیر دوش قرار گرفتن و شستشوی سر می باشد، زیرا هم موهای ریخته شده از سر و هم مواد آلوده تجمع یافته در پوست سر، آسان تر از لابلای موها خارج می شود و همچنین سبب توجه جریان خون بیشتری به سوی ریشه موها و تسریع خون رسانی می گردد.

با در نظر گرفتن همه تمهیدات فوق در مورد حالت بهداشتی و مفید زیر دوش قرار گرفتن، بهتر است همواره از شدت جریان متعادل آب دوش استفاده نمود، نه آنقدر شدید که ضربات آب، حالت فرو رونده در سطح پوست (این فرورفتگیهای موقتی در پوست سر، بر اثر ضربات شدید قطرات آب، کوچک و خفیف بوده، قابل رویت با چشم غیر مسلح نمی باشند) داشته باشند و موها را بی تاب نمایند و نه آنچنان ضعیف که موها را به راحتی آبکشی نشوند.

آنچه گفته شد، راه حلی بود برای رفع مشکل آسیب پذیری موهای سر در اثر ریزش عمودی آب بر بالای سر، از دوشهایی که در راستای قائم بر کف حمام قرار گرفته، آب ریزش عمودی دارند، و این امر شامل انواع دیگر دوش نمی گردد.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,