چگونه ورم رحم ایجاد و درمان می شود؟

ورم های رحم

بیماری ورم زهدان به طور کلی کلی تورم یا التهابی است که ممکن است منجر به بزرگ شدن ابعاد رحم شود. معمولا ً ایجاد نازایی یا کاهش احتمال بارداری می کند اما اغلب مبتلایان به این بیماری از علایم ثانویه مربوطه یعنی تأثیری که این بیماری در سایر اعضا بر بدن بیمار از خود نشان می دهد رنج می برد .به هر حال این نوع ورم نیز مانند سایر ورم ها در طب ایران  به انواع سرد وگرم و… تقسیم بندی می شود .

  1. ورم گرم رحم

گاهی ورم گرم در رحم ایجاد می شود که علامات آن بدین قرار است :

درد معده ، افسردگی و اندوه ، بی اشتهایی و گاه سکسکه ، درد گردن اطراف چشم و سنگینی سر ، و بالاخره درد در اندام ها و استخوان ها ، زهار ورم می کند و ممکن است ورم هایی در ناحیه دنده ها نیز ایجاد شود ، یبوست و گرفتگی مجاری ادرار متحمل است اگر درمان به موقع صورت نپذیرد ممکن است تب و سیاه شدن زبان و عرق کردن و تشنج و غش نیز روی آورده شود .

درمان

ابتدا از دست سپس با رعایت فاصله از پا خون بگیرید زالو یا حجامت یا فصد یا هر کدام که مقدور بود انجام دهید حتماً باید بعد از خون گیری از دست با توجه به توان بیمار از پا نیز خون گرفته شود . در فصد باید رگ صافن زده شود تا خون حیض ریزش کرده و از ورم دور شود اگر حجامت می کنید حجامت عام (بین دو کتف) و چند روز بعد با توجه به توان بیمار حجامت ساقین را انجام دهد و اگر زالو می اندازید ، ابتدا پشت دستها و سپس روی پاها را هر بار10 عدد زالو بیاندازید .

پاکسازی دارویی بیمار را با داروی پاکسازی اخلاط چهارگانه که عبارت از ترنجبین و خاکشیر به جای صبحانه و مسهل عام در بعدازظهرها می باشد انجام دهید که در بخش های قبل توصیف شد ، یا مسهل صفرا را بکار برید. بیمار باید بسیار کم غذا بخورد و غذاها بیشتر منحصر به سوپ جو گشنیز و نظیر آن باشد.

بیمار تا مدتی هر شب در آب جوشانده گل ختمی و تخم کتان و بارهنگ و خارخاسک بنشیند و حداقل نیم ساعت صبرکند هر روز مقداری شاه افسر را با تخم مرغ ممزوج کرده و با روغن زعفران درهم نموده و بخود بردارند. روغن حیوانی که با تخم مرو و تخم کتان وگل ختمی و شیرگاو جوشیده، مرهم کنند و بخود بردارند. تا زمان پخته شدن و فروکش کردن بیماری باید ادامه داشته باشد، سپس باید با داروهای تحلیل برند بقایای بیماری را از میان برداشت

چگونه ورم رحم ایجاد و درمان می شود؟

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,,