چگونه کرم مرطوب کننده و ویتامینه بسازیم؟

کرم مرطوب کننده و ویتامینه

مواد اولیه :

1 ق.م. لانولین                                5 ق.غ.آب مقطر

ویتامین E 2 تا 4 کپسول                   ویتامین A 2 تا 4 کپسول

طرز تهیه و مصرف :

لانولین را بر روی حرارت بخار آب گرم نموده پس از روان شدن آنرا از روی حرارت برداشته به آرامی آب مقطر را اضافه نمائید تا بصورت کرم سفید رنگی در آید سپس کپسول ویتامین E و A را باز کرده و داخل کرم نموده و هم بزنید.

زمان مناسب این کرم یک یا دو ساعت قبل از خواب می باشد. ابتدا پوست را تمیز نموده و لایه نازکی از کرم را به صورت بمالید یکساعت بعد با پنبه یا دستمال کاغذی اضافی چربی کرم را پاک نمائید.

دود ۸۰ % از  وزن پوست بدن انسان را آب تشکیل می دهد. این میزان در لایه شاخی و بیرونی پوست ، کمتر و بطور متوسط ۲۰ % است. چنانچه مقدار آب پوست، در اثر عواملی مانند آب و هوای خشک و سرد، سوز و سرما، هوای خیلی گرم ، باد شدید، شستشوی مکرر و بیش از حد پوست، افزایش سن، بعضی از بیماریها ، تغذیه نامناسب و کم آب ، تماس با بعضی از ترکیبات مانند داروهای ضد آکنه، … کمتر از حد معمول گردد ، پوست انسان به خشکی می گراید و نرمی و انعطاف پذیری خود را از دست داده و دچار زبری و ترک خوردگی و چین و چروک می گردد.  اصولا  در پوست خشک ، احتمال بروز آسیبها و عفونتهای پوستی  ، بیشتر می شود. علاوه بر رعایت نکات بهداشتی و تغذیه ای، استفاده از مرطوب کننده ها و نرم کننده ها نیز در رفع خشکی پوست ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اکثر مرطوب کننده ها، حاوی مجموعه ای از ترکیبات سه گروه فوق هستند . ضمن اینکه بعضی از ترکیبات  داری خواص دوگانه اند، مثلا  لانولین  هم مسدود کننده است و هم جاذب رطوبت . انتخاب مرطوب کننده مناسب، بر اساس نوع پوست صورت می گیرد  و  بطور خلاصه می توان از روش ذیل استفاده نمود؛

  • برای پوست خشک که معمولأ زبر بوده و  از براقیت و درخشندگی کمی برخوردار است ، استفاده از مرطوب کننده ای که فقط حاوی مواد جاذب الرطوبه است کافی نیست و بهتر است از مرطوب کننده هایی استفاده نماید که هر دو گروه مواد مسدود کننده و جاذب الرطوبه را در فرمول خود داشته باشد .
  • برای پوست چرب که غالبا براق ودارای منافذ بزرگ نمایان است، اصولا نیازی به مرطوب کننده نیست ،مگر در شرایط خاص مثل قرار گرفتن در معرض سوز و سرما ، یا شستشوی زیاد که پوست کمی خشک می شود.
  • برای پوست معمولی که براق و چرب نیست و ظاهری نرم و مرطوب دارد ، مرطوب کننده های حاوی مقدار زیاد مواد مسدود کننده مناسب نیست و فرآورده های حاوی مواد جاذب الرطوبه توصیه می شود .
  • برای پوست ترکیبی یا مختلط ، که بیشتر بعنوان پوست معمولی شناخته می شود با این تفاوت که در نواحی پیشانی و بینی و مرکز چانه بعلت فعالیت بیشتر غدد چربی ، چرب تر از سایر قسمتها ست ، باید از محصولات فاقد ترکیبات روغنی و مسدود کننده ( صرفأ حاوی جاذب الرطوبه ها ) استفاده شود.

چگونه کرم مرطوب کننده و ویتامینه بسازیم؟

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,