کلاهک سرویکس چگونه است؟

کلاهک سرویکس وسیله‌ای لاستیکی شبیه انگشتانه بوده و بر خلاف دیافراگم فقط بر روی دهانه و گردن سرویکس قرار می‌گیرد و دارای چهار اندازه ۲۲، ۲۵، ۲۸ و ۳۱ (میلیمتری) است.

به گزارش مجله زنان، استفاده از آن کمی مشکل‌تر از دیافراگم بوده اما می‌توان در موارد سیستوسل، رکتوسل و یا پرولاپس رحم نیز بکار برد. میزان شکست آن کمی بیش از دیافراگم است (۸ تا ۳۰ درصد در سال).

در استفاده از کلاهک بایستی موارد زیر را رعایت نمود:

  • یک سوم حجم داخل آن با ژل اسپرم‌کش پر شود (این مقدار ژل برای مدت ۴۸ ساعت کافی است). حداقل ۶ تا ۸ ساعت پس از مقاربت خارج نشود.
  • بیش از ۲۴ ساعت باقی نماند.

به دلیل اثرات جانبی استفاده از کلاهک سرویکس در موارد وجود اروزیون یا زخم سرویکس، مالفورماسیون‌های سرویکس، سرویسیت یا بیماری‌های التهابی لگن، سابقه سندرم شوک توکسیک و پاپ اسمیر غیر طبیعی مجاز نبوده و توصیه می‌شود پاپ اسمیر هر ۳ ماه تکرار شود.

 اسفنج واژینال (Vaginal Sponge)

هم‌چنانکه از نام آن پیداست، این وسیله یک تودۀ اسفنجی شکل با یک حلقه متصل به آن بوده که به یک گرم مادۀ اسپرم کش nonoxynol-9 آغشته شده است. استفاده از این وسیله آسان بوده و تا ۲۴ ساعت مؤثر است. میزان شکست آن حدود ۱۰۰% در سال بوده و بایستی حداقل تا ۶ ساعت بعد از نزدیکی در جای خود باقی بماند. استفاده از آن در مواقع خونریزی قاعدگی و دورۀ نفاسی ممنوع بوده (ریسک سندرم شوک توکسیک) و نبایستی بیش از ۲۴ ساعت (و حداکثر ۳۰ ساعت) در واژن باقی بماند. به دلیل اثرات تخریبی تماس طولانی مدت با nonoxynol بر روی مخاط سرویکس احتمال آلودگی به HIV در نزدیکی با افراد ناقل در این روش وجود دارد.

 مواد اسپرم‌کش (Spermicides)

مادۀ اصلی و فعال در این ترکیبات اکثراً nonoxynol-9 بوده و از طریق تخریب و افزایش نفوذپذیری غشاء اسپرم موجب مرگ و یا کاهش تحرک آن می‌شود و با غلظت‌های متفاوت و اشکال کرم، ژل، اسپری، کف، شیاف، و فیلم ساخته می‌شود. از مواد اسپرم‌کش معمولاً همراه با سایر رو‌ش‌های موانع فیزیکی بکار برده می‌شود ولی به تنهایی نیز مؤثر هستند. ماکزیمم اثر آن حدود یک ساعت بوده و بایستی با هر بار مقاربت مجدداً به کار برده شود. در هنگام استفاده باید در فوقانی‌ترین قسمت واژن و در تماس با سرویکس درست قبل از نزدیکی (در مورد شیاف و فیلم ۱۵ دقیقه قبل از نزدیکی) مصرف شود. میزان شکست آن در حالت ایده‌آل ۶% در سال ولی در عمل ۲۶% در سال می‌باشد.

نکته: پروپرانولول نیز اثرات ضداسپرمی دارد.

نانوکسینول تا اندازه‌ای خاصیت ضدمیکروبی و ضدویروسی نیز داشته و لذا تا حدی از بیماری‌های مقاربتی می‌کاهد اما در مورد اثر آن در جلوگیری از HIV شک وجود دارد (به توضیحات اسفنج واژینال مراجعه کنید.) در مقابل، مواد اسپرم کش، حاوی نانوکسینول باعث تغییر فلور میکروبی واژن به نفع E.Coli و قارچ‌ها شده و این مسئله عامل افزایش عفونت ادراری در این گروه از افراد است. اثرات تراتوژنیک با این مواد دیده نشده است.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,,