گل ساعتی چه تاثیری بر پوست دارد؟

این گیاه رونده که به اندازه ۴ تا ۵ متر بالا می­رود، یکی از زیباترین و رنگی­ ترین گیاهان با گلبرگ­ های بنفش کم­رنگ حیرت­ آور، ویژگی شفابخشی دارد. انبوه تاج رشته ها یا نخ­ها، در اطراف پرچم ­های این گیاه که قدمت آن به قرن ۱۶ ایتالیایی برمی­گردد، شبیه به تاج بوته­ های خار است که این حالت به نام متداولش «فیوردلاپشن» “Fiordella passion” یا با نام گل مصیبت مسیح شناخته شد و بعدها معادل گیاه­ شناختی­ اش پسی­فلورا نام­ گرفت.

گل ساعتی

من این روغن را در کنیا، جایی که گل­های دوست ­داشتنی مانند خزه می ­رویند، کشف کردم: روعن خالص هسته میوه در شیشه­ های کوچک که ربایی ­رنگ در کیوسک­ های زیبایی کنار جاده به عنوان روغن آرامش ­بخش پوست و مو فروخته می­شود، یافت می­گردد.

این گل­ها تبدیل به میوه بزرگ نارنجی – بنفش می­شوند. هسته میوه برای خوردن بسیار خوشمزه است. (آن را به دو نیمه بریده و توسط قاشق، گوشت میوه را خارج نمائید) و آن را با تخم ­ها که روغن زرد کم­رنگی برای پوست را به بار می­ آورد، مخلوط کنید. این روغن علاوه بر ویتامین E و مقداری مواد معدنی، دارای مقادیر زیادی اسید لینولئیک است، این اسید یکی از اسیدهای چربی ضروری است و باعث جذب سریع توسط پوست شده و با برگرداندن خاصیت ارتجاعی پوست بوده و از دست رفتگی آب را کاهش می­دهد.

۴۰۰ نوع گل ساعتی وجود دارد که بیشتر در آمریکای حاره ریشه دارند، بعضی از نمونه­ های آن از آسیا، استرالیا و جزایر پولینسین می­آ یند. گل ساعتی در اواخر قرن ۱۶ توسط کاوشگر اسپانیایی که این گیاه را در آمریکای جنوبی، جایی که طیف وسیعی از هندی ­ها از این گیاه استفاده می­ کردند، پیدا و به اروچا آورده شد.عصاره گل ساعتی به خاطر خاصیت آرام ­بخش­ اش بیش از ۲۰۰ سال است که قدمت دارد. [گاهی اوقات با ریشه سنبل ­الطیب (گیاه گربه) و ملیسا که به عنوان گیاهان لیمویی خانواده نعناع است، ترکیب می­شود] و این روزها این گیاه توسط ناظران شرکت علمی اروپایی در گیاه­ درمانی (فیتوتراپی) به رسمیت شناخته شده است.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو,طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,,