گل سر شوی چیست و طریقه مصرف آن چگونه است؟

گل سر شوی چیست و طریقه مصرف آن چگونه است؟

منشأ ساختار آدمی از خاک سرچشمه گرفته و آنچه در ما است از خاک و آنچه در خاک است بر ما است، هر آنچه را که بدن ما نیاز دارد، درون خاک نهفته است. بحث دقیق و علمی در این باره از موضوع مورد نظر، خارج است.

گل سرشوی چون خود نوعی خاک است و عناصر را در ترکیبات خود نهفته دارد، که بعضی از این عناصر در ساختمان وجود ما به کار رفته است و شستشوی مو با گل سرشوی موجب لطافت و شفافیت موها شده و تا حدی نیز به تقویت آن یاری می رساند. گل سرشوی نیز جزو آن دسته از مواد طبیعی است که قرن ها پیشینیان ما از آن برای شستشوی موهای خود استفاده می کرده اند و بی خطر بودن آن نیز، به تجربه به ثبوت رسیده است. گل سرشوی علاوه بر خاصیت پاک کنندگی و لطافت و شفافیت بخشی به موها ، دارای خواص درمانی دیگری نیز هست.از جمله برای برطرف کردن جوش های پوستی سر و صورت نیز مفید می باشد. استفاده از این ماده طبیعی، جلوی موخوره را نیز می گیرد و خانم هایی که از این ضایعه در رنج و تشویش هستند با مصرف گل سرشوی دیگر از این بابت احساس نگرانی نخواهند داشت. از گل سرشوی به جای کاندیشنر «نرم کننده» نیز می توان استفاده کرد. غالباً مشاهده می شود، خانم هایی که موهای خود را با مواد شیمیایی آلوده کرده اند، به هنگام شستشو، موهایشان به سختی شانه می شود و برای تسهیل شانه کردن موها، به دامان موادشیمیایی دیگر به نام نرم کننده ، که اصطلاحاً کاندیشنر نامیده می شود، پناه می برند، تا از عذاب سختی شانه شدن موها، خود را برهانند، در حقیقت از چاله در نیامده، به چا می افتند.استفاده از مواد شیمیایی «نرم کننده» عوارض بعدی آن برای مصرف کننده مجهول و ناشناخته است، می توان از ماده طبیعی شناخته شده و به تجربه رسیده، استفاده نمود و این ماده چیزی جز همین گل سرشوی وطنی نیست! و استفاده از آن جز نفع، زیانی در برندارد.

طریقه مصرف :

قبلا گل را بطور کوبیده و به صورت خاک نرم در می آوریم و هنگام مصرف به نسبت بلندی و کوتاهی موها یک تا دو قاشق آن را داخل یک لیوان آب گرم ریخته، بهم می زنیم و پس از شستشوی موها، بعد از چند دقیقه ای آن را به ساقه موها مالیده و با شانه دنده درشت طبی آنها را شانه می کنیم، بعد از چند دقیقه آبکشی می نمائیم. با انجام این عمل، دیگر نیازی به نرم کننده های شیمیایی نخواهد بود و تکرار این عمل از پیدایش عارضه موخوره نیز جلوگیری خواهد کرد. گل های سرشوی مناطق مختلف، از لحاظ دارا بودن مواد معدنی، تا حدودی با یکدیگر فرق دارند، ولی در اصل استفاده از آنها برای موها مفید می باشد.

گل سرشوی، قدری نیز چربی در خود دارد که میزان آن در مناطق مختلف با همدیگر فرق می کند. اکنون در کشور ما توجه بیشتری به طب سنتی می شود و خود مردم نیز مشوق اصلی آن هستند.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,