منظور از روابط بیرونی چیست؟

منظور از روابط بیرونی چیست؟

روابط بیرونی ما که روابط قابل لمس، ارزیابی و مشاهده هستند اصولا از یک نیاز اساسی ناشی میشوند. عمدۀ دلیل تشکیل روابط بیرونی ما تمایل به اجتماعی بودن و فرار از تنهایی است. انسان موجودی کاملاً

اجتماعی با یک سری ویژگی های غریزی مشترک با حیوانات میباشد که به تنهایی قادر به تامین نیازهای خود نیست برخی از این نیازها عبارتند از: امنیت، آب و غذا، رابطه جنسی و تولید مثل، هم نشینی و هم صحبتی، درک متقابل ، میل به لمس شدن و نوازش، میل به حس شدن و هزاران نیاز دیگر عمدۀ ارتباطات بیرونی ما که تعیین کننده هم میباشند با انسانهاست، دسته ای از ارتباطات بیرونی هم هستند که بین ما و غیر از انسان شکل میگیرد، مثل ارتباط با اشیا و اجسام و حیوانات و گیاهان، در این دسته از ارتباطات آن چیزی که ما را تهدید میکند این است که آنقدر با این ها هم هویت بشویم که عملا ناخواسته تحت تاثیر و کنترل آنها قرار بگیریم و هم خودمان و هم دیگران را با این نوع رابطه آزار بدهیم اما اگر منِ ذهنی تحت کنترل باشد نگاه ما به اشیا، وسایل، حیوانات و گیاهان خیلی بهتر از اینی می شود که الان در افراد می بینید. به دنیای الان نگاه کنید عرصه های اقتصاد و اجتماع و سیاست و. . در دستان من های ذهنی است که کنترل صاحبانشان را به دست دارند، ابزار رسانه و تبلیغ را بعهده دارند و شبانه روز در گوش بقیه ذهن ها، مصرف گرایی و ارزش گذاری بر اساس داشته ها را میخوانند، در چنین دنیایی منِ ذهنی از هرچه بیشتر لوکس بودن و گران بودن خانه و ماشین و سایر وسایل رفاهیِ در اختیار، انرژی میگیرد و فخر می فروشد چون تحسین سایر منهای ذهنی را نسبت به خود بر می انگیزد.

در چنین دنیایی وسایل اهمیت پیدا میکنند و انسان ها وسیلهای میشوند برای داشتن هر چه بیشتر آن وسایل. اگر شما به عنوان یک انسان متصل به خودِ واقعی که منِ ذهنی خود را به کنترل در آورده است در چنین جامعه ای قرار بگیرید هیچ وقت وارد این بازی کثیف رقابت نمی شوید و برای جذب تحسین دیگران نیازی نمی بینید که در راستای بازی آنها عمل کنید شما وسایل و دنیای بی روح اجسام را وسیله ای برای زندگی و طی مسیر حیات برای نیل به اهداف عالی خود میبینید. لباس برای شما وسیله ای است برای پوشیده شدن، پس به سادگی و زیبایی و تمیزی آن متناسب با شرایط و شان و توان خود ارزش قائل میشوید، از نداشتنش آشفته نمی شوید و اگر لازم بودآن را با لباس دیگری جایگزین می کنید. در دنیای ذهن زده، اتومبیل قدرت دارد هرچه پرزرق و برق تر، بیشتر باعث حیرت و جذب تحسین دیگران میشود.

دسته‌بندی‌ها: روانشناسی

برچسب‌ها: ,,,,