ضایعات پیش سرطانی اپی تلیال فرج چیست؟

در هشتمین کنگره انجمن بین‌المللی مطالعه بیماری های فرج (ISSVD یا international society for the study of) vular diseases و نیز موافقت انجمن بین‌المللی پاتولوژی دستگاه تناسلی (ISGYP یا international society for ) Gynecologic pathology براساس مشخصات ظاهری و هیستولوژیک، تقسیم‌بندی جدیدی برای ضایعات غیرطبیعی اپی‌تلیوم فرج (atypia) وضع شد .

به گزارش مجله زنان، براساس این قسیم‌بندی کلاَ ضایعات فرج به سه گروه اصلی طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از: (۱) ضایعات غیر نئوپلاستیک؛

(۲) ضایعات فرج ضایعات نئوپلاستیک داخل اپی‌تلیال (VIN) از نوع اسکواموس؛ و (۳) ضایعات نئوپلاستیک داخل اپی‌تلیال غیر اسکواموس.

تقسیم ضایعات اپلی‌تلیال فرج براساس ISSVD

ضایعات غیر نئوپلاستیک

الف) هیپرپلازی سلول اسکواموس ( دیستروفی هیپرتروفیک)

ب) لیکن اسکلروز

ج) سایر درماتوزها ( نورودرمانیت، لکوپلاکی، لیکن پلان، پسوریازیس و…)

ضایعات نئو پلاستیک داخل اپی تلیال نوع اسکواموس

الف) VIN I( دیسپلازی خفیف)

ب) VIN II   ( دیسپلازی متوسط)

ج) VIN III   ( دیسپلازی شدید و از جمله کارسینوم درجا یا insitu)

ضایعات نئوپلاستیک داخل اپی‌تلیال غیراسکواموس

الف) بیماری پاژت

ب) ملانوم درجا

  • Vular intraepithelial neoplasia= VIN

Squamous Cell Hyperplasia

این نوع ضایعه که سابقاَ به دیستروفی هیپر تروفیک ( بدون atypia) معروف بود در واقع تابلوی خاصی از lichen simplex chronicus (نورودرماتیت) بوده و یک واکنش اپی‌تلیال در مقابل عوامل محرک خارجی نظیر لباس زیر تنگ و مصنوعی، مواد آرایشی و پاک‌کننده‌ها و تعریق زیاد و در زمینه عوامل روحی روانی است و عفونت های واژن می‌تواند موجب تشدید آن شود. خارش علامت اصلی بیماری بوده و بیشتر در دوران جوانی و بلوغ بوجود می‌آید. برحسب شدت هیپرکراتوز بیماری به صورت ضایعات صورتی یا قرمز یا سفیدرنگی کمی برجسته و با محدوده نسبتاَ مشخص همراه با نشانه‌های خاراندن طولانی مدت ( ترک، خراش، پلاک‌های سفید ضخیم یا لیکنیتیکاسیون) تظاهر می‌کند .

کلاَ تمامی ضایعات مشکوک و غیرطبیعی سطحی ولو بایستی از طریق بیوپسی بررسی شوند. برای این منظور ابتدا مقداری از محلول ۱% Toluidine blue روی فرج مالیده شده و پس از یک یا چند دقیقه که خشک شد، با محلول اسیداستیک ۵% ولو پاک می‌شود. مناطقی که دارای سلولهای هسته‌دار هستند به خود رنگ گرفته و از آن نواحی نمونه بافتی تهیه می‌شود. همچنین در صورت شک به عفونت قارچی لام مرطوب ( با KOH) تهیه می‌شود. در زیر میکروسکوپ، هیپرپلازی سلول اسکواموس به صورت افزایش ضخامت لایه شاخی یا کراتین (hyperkeratosis)، افزایش نامنظم ضخامت لایه مالپیگی (acanthosis) و طویل و نامنظم شدن rete pegs و انفیلتراسیون لنفوسیت‌ها و پلاسماسل‌ها مشخص می‌شود.

اسکواموس سل کارسینوم در حدود ۱ تا ۵% دیستروفی‌های ولو وجود دارد و در ۵% موارد نیز ظرف ۳ تا ۵ سال بروز می‌کند.

تدابیر درمانی: درمان این نوع اختلال تقریباَ همانند لیکن اسکلروز است با این تفاوت که در صورت وجود اگزمای حاد یا maceration پوست از محلول استات آلومینیوم ۵% ( محلول Burow) به صورت موضعی (۳ تا ۵ بار در روز هر بار بمدت ۳۰ تا ۵۰ دقیقه تا خشک شدن ضایعات) استفاده شده و پس از کنترل خارش از استروئید ضعیف‌تری ( نظیر هیدروکورتیزون بجای بتامتازون، فلوسینولون یا کلوبتازول) و آنهم برای یکی دو هفته استفاده می‌شود و بندرت نیزا به تزریق زیرجلدی استروئید پیدا می‌شود.

Vular intraepithelial Neoplasia (VIN)

در گذشته این گروه از ضایعات به اسامی مختلف نظیر Bown disease، Bowenoid papulosis، hyperplastic dystrophy with atypia، mixed dystrophy with atypia و condylomatous dysplasia نامیده می‌شد. این گروه از ضایعات نوعی دیسپلازی ( آتیپی سلولی) اپی‌تلیال فرج هستند که برحسب عمق لایه‌های درگیر و شدت تغییرات هیستولوژیک به سه گروه VIN I، VIN II و VIN III ( کارسینوم insitu) تقسیم می‌شوند. فرم کارسینوم insitu (VIN III) معمولاَ با HPV (اکثراَ تایپ‌های ۱۶، ۱۸ و ۳۱) همراه است. تظاهرات بالینی ضایعات برحسب شدت دیسپلازی و محل گرفتاری تا حدودی متفاوت است ولی هیچکدام کلیدی نیست. در صورت ابتلاء وستیبول، مناطق مبتلا به صورت ماکولهای قرمز با حاشیه برآمده و مشخص دیده می‌‌شوند. ضایعات سایر نواحی ولو اغلب به صورت متعدد ( در دوسوم موارد که بتدریج به هم متصل شده و تشکیل پلاک را می‌دهند) و سفید رنگ است ( در ۷۰% موارد) همچنین ممکن است ضایعات قهوه‌ای تیره نیز دیده شود. تشخیص بیماری با بیوپسی داده می‌شود.

Vulvar Intraepithrlial Neoplasia (VIN)

شیوع سنی VIN 40 تا ۵۰ سالگی بوده و اهمیت آنها در ریسک بروز کارسینوم مهاجم درآینده است ( ۵ تا ۲۰% موارد و ظرف چند سال). ریسک فاکتورهای تبدیل به کارسینوم مهاجم عبارتند از: ضعف سیستم ایمنی، استعمال دخانیات، آلودگی به HPV و سنین پس از یائسگی و شرکاء جنسی متعدد.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,,