نشانه های زودرس استرس کدامند؟

استرس می تواند به شکل های متفاوت ظاهر شود و نشانه هایی از بیماری ها را ایجاد کند.

به گزارش مجله زنان، نشانه های استرس عبارتند از سردرد، اختلالات خواب، اشکال در تمرکز، زود  عصبانی شدن، سوزشی معده، عدم رضایت شغلی، پایین بودن روحیه، افسردگی و اضطراب، استرس میتواند موجب یبوست، اسهال، تحریک پذیری، فقدان انرژی و تمرکز، پرخوری یا کم خوری، عصبانیت و غمگین شود.

خانم ها چگونه نسبت به استرس واکنش نشان می دهند؟

در طولی استرس، خانم ها تمایلی دارند از کودکان خود مراقبت کنند و مورد حمایت دوستان هم جنسی خود قرار بگیرند. در بدن خانمها بعضی مواد شیمیایی ساخته می شوند که تصور می شود این مواد عامل برانگیخته شدن و تسریع واکنش های مزبور هستند. یکی از این مواد، هورمون اکسی توسین است که به وسیله ی هیپوتالاموس ساخته و در قسمت پشتی هیپوفیز ذخیره می شود و اثر منقبض کننده ی رحم و آزاد کننده ی شیر دارد و به عنوان القا کننده ی دردهای زایمانی و جمع کننده ی عضله ی رحم پس از زایمان جفت، کنترل کننده ی خونریزی بعد از زایمان و محرک ترشح شیر عمل می کند. اکسی توسین همچنین در طول استرسی موجب ایجاد آرامش می شود. میزان اکسی توسین در مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند بیشتر است و از این رو معمولا این مادران آرام تر، خونسردتر و اجتماعی تر از زنانی هستند که از سینه ی خود به فرزندشان شیر نمی دهند. همچنین هورمون استروژن در بدن زنان وجود دارد که آثار اکسی توسین را تقویت می کند. مقادیر بالایی از هورمون تستوسترون در طول استرسی در خون مردان وجود دارد که آثار آرام بخشی اکسی توسین را مهار می کند و موجب خصومت، انزواطلبی و عصبانیت می شود.

اختلال استرس پس از سانحه چیست؟

اختلال استرس پس از سانحه (post-traumatic stress disorder; PTSD) مشکل ناتوان کنندهای است که میتواند به دنبال یک رویداد وحشتناک یا آزمون دشوار که منجر به آسیب جدی فیزیکی یا تهدید فرد شود روی دهد. رویدادهای آسیب زایی که می توانند موجب PTSD شوند عبارتند از: تهاجم های شخصی خشن مانند تجاوز جنسی یا کیف زنی، بلایای طبیعی یا ایجاد شده به وسیله ی انسان، تصادفات یا جنگ های نظامی، بسیاری از افرد دچار PTSD به طور مکرر آنچه را که برایشان روی داده است به شکلی دوره های بازگشت به گذشته (پسی نمایی یا فلاش بک)، خاطرات، کابوس های شبانه یا افکار هولناک تجربه می کنند و این وضعیت به ویژه هنگامی روی می دهد که این افراد با رویدادها یا اشیایی مواجه می شوند که آنها را به یاد سانحه ی ایجاد کننده استرس میاندازد. حتی سالگرد حادثه می تواند موجب برانگیخته شدن نشانه های اختلالی شود. افراد مبتلا به PTSD ممکن است دچار کرختی عاطفی، اختلالات خواب، افسردگی، اضطراب، تحریک پذیری یا فوران خشم شوند. احساسی گناه شدید نیز به ویژه در صورتی که سایرین در اثر رویداد مزبور زنده نمانده باشند در فردی که زنده مانده است به طور شایع دیده می شو د. در اکثر افرادی که در معرضی رویداد پراسترسی و آسیب زا قرار گرفته اند نشانه هایی از PTSD در روزها و هفته ها پس از سانحه دیده میشود و معمولا این نشانه ها برطرف می شوند. اما حدود ٪۸ از مردان و ٪۲۰ از زنان مزبور دچار PTSD می شوند و حدود ٪۳۰ از این افراد به فرم مزمن یا دراز مدت PTSD مبتلا می شوند که در تمام طول عمر آنها باقی میماند. ۵ تا ۱۰ درصد آمریکاییها در بعضی از مقاطع زندگی در معیارهای PTSD قرار می گیرند و احتمالی آن در زنان بیش از مردان است.

دسته‌بندی‌ها: روانشناسی,روانشناسی خانواده

برچسب‌ها: ,,,,